| Media | Liquid, Gas, Steam |
|---|---|
| Surface Finish | Smooth, Polished, Etc. |
| Abrasion Resistance | Good |
| Pressure Range | 0-10 Bar |
| Material | Rubber |
| Serie | QBY |
|---|---|
| Sealing | Good Sealing |
| Diaphragm Material | Nitrile Rubber |
| Pressure | 0-10 Bar |
| Manufacturer | Solenoid Valve Co. |
| Surface Finish | Smooth, Polished, Etc. |
|---|---|
| Material | Rubber |
| Pressure Resistance | ≤20bar |
| Cost | Affordable |
| Size | From DN6 To DN200 |
| Chemical Resistance | Good |
|---|---|
| Feature | Cloth Process |
| Flexibility | High |
| Operating Temperature | -20℃~80℃ |
| Port Size | Standard |
| Color | Black |
|---|---|
| Service Life | ≥1000000 Times |
| Tensile Strength | 1500 PSI |
| Diaphragm Life | 1 Million Times(5 Years) |
| Tear Strength | High |
| Temperature | High |
|---|---|
| Flexibility | High |
| Port Size | DV6-DV16 |
| Samples | Available |
| Service Life | More Than 1000000 Times |
| Diaphragm Material | Nitrile Rubber |
|---|---|
| Material | NBR (Nitrile Butadiene Rubber) |
| Thickness | 1.5 Mm |
| Operatingvoltage | 12V / 24V / 110V / 220V (depending On Solenoid Valve) |
| Temperature Range | -20°C To 80°C |
| Temperature Range | -20°C To 80°C |
|---|---|
| Diaphragm Material | Nitrile Rubber |
| Material | NBR (Nitrile Butadiene Rubber) |
| Operatingvoltage | 12V / 24V / 110V / 220V (depending On Solenoid Valve) |
| Working Pressure | 0-10 Bar |
| Usage Scene | Precipitator Equipment, Etc |
|---|---|
| Sealing | Good Sealing |
| Orifice Size | 25mm |
| Material | Nitrile Rubber |
| Mounting Type | Direct Acting |
| Power | 2W |
|---|---|
| Color | Black Or Customized |
| Pressure Resistance | 10 Bar |
| Mounting Type | Direct Acting |
| Temperature Range | -20°C To 80°C |